Завершення березня – час, коли розпочинаються театральні сезони, а у нас на півдні несміливі бруньки за кілька днів радують першим абрикосовим квітом і вербовими сережками.
Традиційно 27 березня відзначається Міжнародний день театру, а 31 березня українці згадують Леся Курбаса і його театр «Березіль», адже цього року виповнилося 102 роки від дати створення модерного осередка Мельпомени.
Хай сьогодні через постійні обстріли маємо менше можливостей відвідувати вистави, але з’являються нові можливості долучитися до світу театру і спробувати себе у новому амплуа, наприклад театрального художника. Я ніколи не вміла малювати, але так хотілося візуалізувати образи, що з'являються в уяві. Сучасні технології надають такі можливості, але мені здавалося, що штучний інтелект, то складно і лише для "просунутих" користувачів, але це не так. Саме завдяки зрозумілим покроковим інструкціям, запропонованим Херсонською централізованою бібліотечною системою у запрошені до створення афіш, присвячених 102-й річниці заснування театру "Березіль" Леся Курбаса, мені вдалося поринути у світ креативу, історії, символізму, різних мистецьких стилів і штучного інтелекту.
Для початку необхідно встановити на смартфон або комп’ютер додаток Copilot від Microsoft. Copilot — це флагманський помічник у чаті від Microsoft на базі останніх моделей OpenAI GPT-4 і DALL·E 3. Для користувачів Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.copilot&hl=uk Для користувачів iOS (iPhone, iPad): https://apps.apple.com/us/app/microsoft-copilot/id6472538445, а для комп’ютерів з операційною системою Windows 10(11) за посиланням https://www.microsoft.com/ru-ru/microsoft-copilot. Далі починаєте роздавати штучному інтелекту завдання (промти). Чим докладніше ви опишете свою задумку, тим краще буде зроблено. А якщо щось не влаштовує, то внесіть зміни у текстовий опис і спробуйте ще. Повірте, результати вас вразять, а сам процес затягує!
Тож уявімо, як міг би виглядати театр "Березіль" у віддаленому майбутньому . Може так?
А якщо б ми опинилися у паралельному всесвіті, де ще у 20-х роках ХХ століття УНР перемогла більшовиків, то можливо "Березіль" був би таким? (люблю імпресіонізм, тож ШІ виконав мою забаганку).
А яку б візитівку театру зробив сам Лесь Курбас. Може таку, адже він був новаторам?
Театр не може існувати без вистав і драматургів. І тут для херсонців немає жодних труднощів назвати автора, чиї п'єси неодноразова були втілені на сцені театру "Березіль" - це звичайно Микола Куліш. Захотілося зробити афіші цих вистав: тож "Мина Мазайло" у стилі кубізму ( як вам такі Мокій Рина та Уляна?) і "Маклена Граса" у стилі ретро.
Недавно натрапила на цікаву інформацію (за спогадами дружини драматурга): виявляється акторки театру "Березіль" потерпали від того, що у п'єсах М.Куліша було мало жіночих ролей, а грати у них хотіли всі, тому Микола Гурович і створює аж 9 жіночих образів у комедії "Отак загинув Гуска", але ця п'єса не була зіграна, бо як Л.Курбас не клопотався, дозволу на постановку не дали. Тож якою могла б бути афіша до цієї комедії? Може однією з таких? (і свиня там не випадкова! якщо хочете знати чому, то читайте комедію)
До речі, з письмом у штучного інтелекту поки що біда, можете переконатися(це спроба українською підписати «Отак загинув Гуска»)
А якщо у вас інші уявлення театр, літературних героїв, то створіть свої афіші та ілюстрації за допомогою штучного інтелекту і презентуйте на заняттях з історії, української і зарубіжної літератури.
Спробуйте, вам сподобається!
І наостанок заувага: Усі зображення (крім весняних фото) створені за допомогою Штучного інтелекту.
Ольга Сокальська,
керівник клубу «Ерудит»